شگفتی های دنیای زیر آب و معرفی انواع آبزیان
امر تکثیر و پرورش ماهی قزل آلا، رایج ترین و غالبا سودمند ترین نوع پرورش آبزیان در سطح جهان هست و هر ساله مقالات فراوانی راجع به جنبه های مختلف تکثیر و پرورش قزل آلا در دنیا منتشر میشه. بعلاوه، این ماهی از ارزشمند ترین و لذیذ ترین ماهیان دنیا هست که بی شک میتوان قزل آلا رو یک حریف بی رقیب در زمینه ضاعقه جهانی برشمرد. بنابراین آشنایی با سیستم های تکثیر و پرورش قزل آلا، یک شریان حیاتی در زمینه آبزی پروری محسوب میشه و به نظر لازم میرسه که در وبلاگ ، توضیحاتی هرچند اجمالی رو برای عزیزان شیلاتی و علاقمندان به این ماهی بیان کنم :

                 

استخرهای پرورش آزادماهیان ( Salmonidae ) بطور کلی دو نوع هست :

 1) ـ حوضچه های گرد         2) ـ کانال های دراز

1) ـ حوضچه های گرد : آب در این حوضچه ها جریان ملایم جریان داره و بنابر این ماهی نیروی کمتری رو صرف مقابله با جریان آب میکنه که در نتیجه این، ضریب تبدیل غذایی بالاتر میره (غذای بیشتری به گوشت تبدیل میشه). علاوه بر این، حوضچه های گرد نسبت به کانال های پرورشی ، به آب کمتری نیاز دارن و چون مجرای خروجی آب در وسط حوضچه گرد قرار داره ، یک جریان دایره مانند در حوضچه بوجود میاد که خاصیت خودپالایی داره.

اما عیب این حوضچه ها در این هست که گندزدایی یا ضدعفونی کردن آب در اونها مشکل هست و علاوه بر این، نمیتونیم از خیلی از دستگاه های مکانیکی (مورد استفاده برای تغذیه و بارگیری ماهیان)، در حوضچه های گرد استفاده کنیم. این حوضچه ها با قطر 420 سانتیمتر و عمق 75 سانتیمتر میتونن به خوبی 180 کیلوگرم ماهی قزل آلا رو در دمای ۵/۱۵ درجه نگهداری کنن به شرطی که میزان جریان آب، 190 لیتر در دقیقه باشه.

2) ـ کانال های دراز :   این کانال ها به دو شکل طراحی میشن:

 (1) کانال های کف سیمانی     (2) کانال های کف خاکی

(۱) کانال های کف خاکی با طول 30 متر و عمق ۲/۱ متر با دیواره های شیب دار که باعث میشن عرض کانال از سطح به طرف عمق کم بشه، بطوری که پهنای کانال در سطح 9 متر و در کف 3 متر هست. این کانال ها رو به تعداد 4 تا 8 تایی توی یک ردیف قرار میدن. آب از انتهای یک کانال خارج میشه و وارد کانال بعدی میشه تا اینکه بالاخره از سیستم خارج میشه و یا اینکه تصفیه و هوادهی میشه و دوباره به سیستم بر میگرده.

این کانال ها به خاطر داشتن کف خاکی ، مثل نهرهای طبیعی بطور قابل توجهی قابلیت خودپالایی دارن و لازم نیست بطور مداوم اونها رو تمیز کنیم، چرا که انواع میکروارگانیسم ها مثل باکتری ها، قارچ ها، آلگ ها و انواع لارو حشرات در کف کانال زیست میکنن که تاثیر بسزایی در تبدیل مواد آلی سمی به مواد معدنی غیر سمی دارن. اما نقطه ضعف کانال های خاکی این هست که در کف کانال یا روی دیواره های کانال شاهد رویش گیاهان هستیم . همچنین تعمیر و مرمت این کانال ها هم بسیار خسته کننده و پر زحمت هست. در حال حاضر این کانال ها کلا بصورت سیمانی ساخته میشن که کانال کف سیمانی نام گرفته اند.

(۲) طول کانال کف سیمانی 30 متر، عرض اون 3 متر (چه در سطح و چه در کف) و عمق کانال 105 سانتیمتر هست که معمولا در ردیف های 6 تایی پشت سر هم قرار میگیرن. چون این کانال ها دیواره بدون شیب دارن، میتونیم از دستگاه های مکانیکی (برای غذادهی، بارگیری، رقم بندی و...) استفاده کنیم که این مسئله، یک مزیت ویژه محسوب میشه. در بیشتر نقاط دنیا برای پرورش قزل آلا از این نوع کانال ها استفاده میشه.

کانال های دراز به دلیل عمق کمی که دارن، به راحتی ضدعفونی میشن و مدیریت اونها نسبت به حوضچه های گرد آسون تر هست. اگه ما از 6 یا احیانا 10 کانال پشت سر هم استفاده کنیم، استفاده از هواده در میانه راه، یه امر ضروری هست. در ضمن، در انتهای هر کانال و روی دیواره اون، یک سری شیارهایی تعبیه شده که از این شیارها برای نصب انواع توری ها و صفحه ها برای کاربردهای متفاوت نصب میشه که انشاءالله بعدا راجع بهشون توضیح میدم.

منبع : عمادی، حسین؛ ۱۳۸۳؛ تکثیر و پرورش ماهی قزل آلا و آزاد؛ نشر آبزیان

کلمات کلیدی : قزل آلا ـ استخر پرورش ـ آزاد ماهیان ـ Salmonidae ـ حوضچه گرد ـ کانال دراز ـ ضریب تبدیل غذایی ـ مجرای خروجی ـ خودپالایی ـ گندزدایی ـ دستگاه های مکانیکی ـ کانال های کف سیمانی ـ کانال های کف خاکی ـ تصفیه ـ هوادهی ـ میکروارگانیسم ها ـ باکتری ها ـ قارچ ها ـ لارو حشرات ـ مواد آلی ـ مواد معدنی ـ غذادهی ـ بارگیری ـ رقم بندی

+ نوشته شده     توسط مرتضی امامی | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
درباره وبلاگ
تقديم به تمام شيلاتي ها و علاقمندان به شيلات و دنياي زير آب

نوشته های پیشین
آبان ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
اردیبهشت ۱۳۸۹
اسفند ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
آبان ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۸
مرداد ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۷
خرداد ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۶
شهریور ۱۳۸۶
مرداد ۱۳۸۶
تیر ۱۳۸۶
خرداد ۱۳۸۶
فروردین ۱۳۸۶
دی ۱۳۸۵
آبان ۱۳۸۵
شهریور ۱۳۸۵
اردیبهشت ۱۳۸۵
فروردین ۱۳۸۵
آرشیو موضوعی
اخبار شيلاتي
اطلاعات عمومي
بيوتكنولوژي
قزل آلا
ميگو
كپور
صدف
معرفي گونه
بيماري شناسي
آبزي پروري
پرورش كپور
پرورش قزل آلا
پرورش ميگو
آكواريوم
لینک های مرتبط
وبلاگ دنياي شيلات 3
وبلاگ دنياي شيلات 2
وبلاگ شیلات و ماهی
وبلاگ FISH & FISHERY
شیلات در FAO
نهنگها و دلفین ها
وبلاگ ساکنان دنیای زیر آبی
وبلاگ تکثیر و پرورش ماهیان اکواریومی
.::دانلود بازار...همه چی هست::.
afsoon irani
گالري عكس ELLE
وبلاگ مریمی، موزیک مریمی
مفید و آموزنده
وبلاگ زمین شناسی مصطفی سبوحی
تنها ترین تنها
فوتبال و ورزش ایران و عراق و جهان
فروشگاه اینترنتی رز
beloved
welcom
هفته نامه بين المللي آذر ايران
tak setareye eshgh
قاصدک
دانلود عکس و نرم افزارهای موبایل و کامپیوتر
دنیایی از غم
وبلاگ رسمي هواداران Manuela Arcuri
به نام تک ستاره عشق
وبلاگ شیلات 86
وبلاگ دست نوشته های سبز
وبلاگ وادی آتش
حب الحسین (سایتی جامع)
دلشكسته
ماوراي‌ پديده‌هاي‌ علمي‌ مكشوف
مهندسی فناوری اطلاعات پیام نور
صورتگر خیال
خط خطی های یک شپش
جهان آبزیانWORLD FISHERY
دانشجویان شیلات چابهار
روستاي سرسبز بزكويه
شعری برای باران
دانلود اهنگ
عشق غرور و دروغ
برگزیده
SHIRAZI
شیلات گرگان
شیلات دانشگاه آزاد اسلامی آبادان
انجمن علمی- دانشجویی شیلات دانشگاه تهران
شيلات، آبزي پروري، فرآوري
بيولوژي دريا
 

Morteza Emami's Profile
Morteza Emami's Facebook Profile
بيشتر با هم آشنا شویم